Badania termowizyjne


Badania termowizyjne maszyn są jednymi z najskuteczniejszych metod diagnostyki urządzeń. Umożliwiają wykrycie tych miejsc, których wysoka temperatura w trakcie pracy najprawdopodobniej oznacza usterkę. W przedsiębiorstwach, w których temperatura podzespołów maszyn umożliwia prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego lub ma wpływ na bezpieczeństwo pracy, użyteczność przeprowadzenia badań jest wysoka.

Zatrzymanie pracy maszyn w przedsiębiorstwach to najgorszy z możliwych scenariuszy. Aby uniknąć kosztownego przestoju podczas prac, warto jest zaplanować cykliczne badania termowizyjne. Zapobieganie awariom skutecznie chroni firmy przed stratami finansowymi z powodu postoju maszyny. Z drugiej jednak strony warto takie badania przeprowadzać z czystej chęci przeglądu maszyn. Jest to całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny sposób diagnozowania stanu instalacji oraz sprzętu przemysłowego.

Sprawna maszyna to przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Zatem okresowa inspekcja maszyny powinna być oczywistym obowiązkiem. Dla bezpieczeństwa osoby obsługującej maszynę, zapobieganie awarii jest kluczowym jej składnikiem. Nie zaglądając do wnętrza maszyny, można przeprowadzić badanie termowizyjne. Z pomocą przychodzi kamera. Badanie dogłębnie analizuje pracę takich elementów jak:
– silnik
– pompa
– sprężarka.
Kamera rozpoznaje również wady przegrzanych łożysk i panewek. Dzięki regularnym badaniom maszyna utrzymywana jest w bardzo dobrym stanie, zawsze gotowa do pracy.

Dbając o bezpieczeństwo osób obsługujących maszynę, a także zapobiegając kosztom związanym z postojem, badania termowizyjne maszyn powinny mieć charakter okresowy. Ponadto po każdym badaniu warto zachować obraz termiczny. Kolejna kontrola, może taki obraz usprawnić. Gałęzi przemysłu, które wykorzystują takie badania, jest spore. Zaczynając od hutnictwa, po przemysł szklarski, a kończąc na rafineriach. Ze względu na zalety, jakie posiadają badania, ich popularność rośnie w szybkim tempie. Szanująca się firma dba, aby badania termowizyjne maszyn odbywały się regularnie.